Klamry ortonyksyjne zakłada się w celu uniesienia bocznych, wrastających bądź wkręcających się brzegów paznokcia oraz w celu wyprostowania płytki paznokciowej i korekcji łożyska paznokciowego.
Zaletą poprawnie założonej klamry jest natychmiastowe ustąpienie objawów bólowych. Odciągnięty paznokieć nie drażni bolesnych tkanek, dlatego komfort chodzenia zwiększa się bezpośrednio po zabiegu. Dodatkowo, w przypadku gdy w wałach paznokciowych powstały bolesne odciski, założenie klamry umożliwia swobodniejsze ich usunięcie oraz chroni przed powtórnym ich powstaniem.
Kolejnym plusem zastosowania klamer ortonyksyjnych jest uniknięcie zabiegów chirurgicznych. Chirurgiczny zabieg usuwania płytki paznokciowej może doprowadzić do trwałych jej deformacji i najczęściej nie rozwiązuje problemu.
Pacjent, który zdecyduje się na zabieg założenia klamry w żaden sposób nie jest wykluczony z życia codziennego. Klamra nie ogranicza sprawności ruchowej, nie przeszkadza podczas chodzenia oraz nie wymaga zwolnienia z pracy.
Istnieje wiele rodzajów klamer ortonyksyjnych. Dobór zależy od grubości i elastyczności płytki paznokciowej, sposobu oraz kąta wrastania, czasu trwania problemu oraz od stanu wałów okołopaznokciowych. O doborze klamry ortonyksyjnej każdorazowo decyduje podolog.
Terapia klamrą ortonyksyjną trwa zazwyczaj nie krócej niż pół roku. Podczas jej trwania konieczne jest przekładanie klamry przez podologa co ok. 4-6 tygodni i regularne kontrole. Podczas terapii zachodzi niekiedy konieczność zmiany klamry na inny typ o czym pacjent jest każdorazowo informowany podczas pierwszej wizyty.