Najczęstsza przypadłość:  Grzybica paznokci –onychomikoza.

Grzybica paznokci jest jednym z często spotykanych schorzeń w obrębie stóp. Za jej rozwój odpowiadają drobnoustroje takie jak dermatofity,  grzyby drożdżopodobne oraz pleśnie . Grzybica paznokci może pojawić się u osób w każdym wieku. Na zakażenie szczególnie narażeni są seniorzy, osoby chore na cukrzycę, nowotwory, pacjenci  z zaburzeniami hormonalnymi lub pacjenci z osłabioną odpornością. Do czynników ryzyka zalicza się palenie tytoniu, długotrwałą terapię antybiotykową, noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet, nadpotliwość stóp, złe nawyki higieniczne.

Podczas wizyty podolog zbiera wywiad oraz dokładnie ogląda płytkę paznokcia. Aby móc ustalić właściwą terapię niezbędne jest pobranie materiału do badania mikologicznego – określa ono rodzaj infekcji dzięki czemu terapia przeciwgrzybiczna jest bardziej skuteczna. Badanie wymaga szczególnego przygotowania, jak się przygotować można znaleźć tutaj:  http://derma-lab.pl/badania/#przygotowanie

Trzeba pamiętać, że terapia często jest długotrwała i wymaga ścisłej współpracy pacjenta z podologiem. W początkowych stadiach zwykle stosuje się miejscowe preparaty przeciwgrzybicze oraz regularne mechaniczne oczyszczanie płytek paznokciowych w gabinecie podologicznym.  W przypadku bardziej rozwiniętych infekcji konieczne jest włączenie terapii doustnej oraz pogłębienie diagnostyki.