USUNIĘCIE KRWIAKA PODPAZNOKCIOWEGO

Krwiak podpaznokciowy to wylew krwi pod paznokciem. Pojawia się w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem- najczęściej na skutek urazu lub długotrwałego ucisku. Płytka paznokciowa zmienia kolor, czasami kształt. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy czyli oddzielenia się płytki paznokcia od łożyska, następstwem takiego stanu jest tzw,, zejście paznokcia”.

Co robić z krwiakami podpaznokciowymi

Postępowanie z krwiakami podpaznokciowymi zależy od ich wielkości. Małe wchłaniają się samoistnie i nie wymagają interwencji podologicznej, natomiast duże krwiaki należy usunąć. Duże krwiaki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Może to prowadzić do groźnych zakażeń , do bolesnego samoistnego zejścia paznokcia lub chirurgicznego ściągnięcia paznokcia. Najlepiej gdy pacjent pojawi się u podologa jak najszybciej od urazu  wtedy istnieje największa szansa na bezbolesne usunięcie krwiaka i szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Zabieg usunięcia polega na umiejętnym delikatnym nawierceniu płytki specjalnym frezem i usunięciu krwi spod paznokcia. Jeżeli dojdzie do samoczynnego usunięcia płytki paznokcia, należy zabezpieczyć  odsłonięte łożysko jałowym opatrunkiem i udać się do podologa.  Po wygojeniu łożyska  można wykonać  rekonstrukcję płytki paznokciowej