MODZELE

Są to ograniczone okrągłe lub owalne pogrubienia nadmiernie zrogowaciałej warstwy naskórka (hiperkeratoza). Powstają na stopach na skutek ucisku skóry pokrywającej nadmiernie uwypuklone wyniosłości kostne. Tworzą się na stronie podeszwowej. Zrogowaciały naskórek nie jest unerwiony, lecz twardy modzel może powodować bolesność w przypadku, gdy ugniata okoliczne unerwione tkanki.

Przyczyny powstawania:

deformacje stóp: płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa końska, stopa wydrążona, halluksy, palce młoteczkowate, stopa cukrzycowa, RZS, urazy, kontuzje, wady chodu, nadwaga, obuwie na wysokim obcasie, obuwie niewyprofilowane.

Sposób leczenia:

Modzel usuniemy w gabinecie już podczas jednej wizyty. Taki zabieg nie usunie jednak wzmożonej produkcji  hiperkeratozy. Należy liczyć się z koniecznością kilku zabiegów. Usuwanie modzeli wykonuje się za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwania zrogowaciałych tkanek. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie specjalista podolog udziela informacji na temat doboru odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.