TERAPIA PEKAJĄCYCH PIĘT

Popękane pięty to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczna dolegliwość. Mogą być wywołane takimi chorobami jak : cukrzyca, RZS, niewydolność nerek i wątroby, zaburzenia endokrynologiczne. Rozróżniamy pęknięcia :

suche – spowodowane zmniejszonym  lub zaburzonym wydzielaniem potu, co powoduje uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry i utraty jej elastyczności

wilgotne – powstają na skutek maceracji skóry lub infekcji bakteryjnej spowodowane najczęściej nadmiernym poceniem się stóp lub długotrwałym kontaktem z wodą

Pękanie pięt wywołuje również nadwaga, niewłaściwa pielęgnacja stóp, nieodpowiednie obuwie, deformacje stóp jak i niedobory witaminowe. Niedożywienie lub bardzo uboga dieta oraz niedostateczna podaż płynów także wpływają na stan skóry. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet dochodzi do stanów zapalanych.

Pękające pięty są złożoną przypadłością dlatego najczęściej nie wystarcza pojedynczy zabieg. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe i wymaga bezwzględnej współpracy pacjenta z podologiem. Podolog po opracowaniu i spłyceniu zmian odpowiednimi narzędziami, zastosuje preparaty gojące, nawilżające i uelastyczniające skórę oraz zaproponuje właściwą pielęgnację domową.

Zabieg należy powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skóry. Między zabiegami stosujemy się do zaleceń podologa i wspólnie pracujemy na sukces.