Najczęstsze pytania

Czy podolog to lekarz? Czy po wizycie mogę otrzymać zwolnienie od pracy?

Podolog jest najczęściej dyplomowanym specjalistą z zakresu profilaktyki, diagnostyki i medycznej pielęgnacji stóp. Mimo, że nazwa sugeruje związek z medycyną, należy pamiętać, że podolog nie jest lekarzem i nie może wystawić zwolnienia L4. Jednak podolodzy bardzo często nawiązują współpracę z lekarzami np. diabetologiem, ortopedą, chirurgiem, dermatologiem. Do podologa powinni zgłaszać się chorzy cierpiący na takie schorzenia jak: wrastające paznokcie, grzybica stóp i paznokci, odciski, pękające pięty i inne. Podolog przeprowadzi wywiad z pacjentem dotyczący pielęgnacji stóp , pomoże wyeliminować błędy pielęgnacyjne i wskaże prawidłowe działania.

Jak wygląda pierwsza wizyta u podologa? Czego mogę się spodziewać?

Na początku każdej wizyty podolog przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego zdrowia, nawyków żywieniowych, trybu życia oraz zadaje szereg ważnych pytań związanych z pielęgnacją stóp, wizytami w salonach kosmetycznych itp. Sam przebieg wizyty i to co będzie wykonywane zależy od przyczyny, dla której pacjent znalazł się w gabinecie podologicznym. Wizyta kończy się podaniem zaleceń pielęgnacyjnych do domu, ewentualnie porad w zakresie konsultacji u innych specjalistów czy konieczności wykonania dodatkowych badań. Nierzadko też następuje umówienie się na wizytę kontrolną.

Ile trwa wizyta w gabinecie podologicznym?

Wszystko zależy od tego co będzie wykonywane. Szczegółowy czas wizyt i zabiegów podany jest w cenniku.

Czy zabieg podologiczny boli?

Bolesność zabiegu zależy od tego co będzie wykonywane. Pedicure medyczny z reguły jest bezbolesny. Nieznaczny dyskomfort towarzyszy usuwaniu odcisków oraz elementów wrastającego paznokcia. Są to dwa zabiegi które mogą być dla pacjenta mniej komfortowe. Zakładanie klamry ortonyksyjnej jest najczęściej bezbolesne. Podolog nie może podać znieczulenia w formie iniekcji natomiast stosuje odpowiednie środki łagodzące ból i dyskomfort pacjenta.

Czym się różni pedicure u kosmetyczki od pedicure wykonywanego u podologa?

Podolog przede wszystkim zajmuje się tylko stopami, ma znacznie większą wiedzę dotyczącą schorzeń i pielęgnacji stóp niż kosmetyczka, która w swoim obszarze działań ma także zabiegi na twarz, ciało, dłonie. Podolog używa także innych narzędzi niż kosmetyczka. Kosmetyczki zazwyczaj nie posiadają kompetencji do pracy ze skalpelem czy dłutem.

Czy przyjmuje Pani w gabinecie dzieci?

Dzieci również są mile widziane u mnie w gabinecie. Należy jednak pamiętać, że osoba niepełnoletnia może przebywać w gabinecie tylko i wyłącznie z pełnoletnim opiekunem.

Czy klamra ortonyksyjna po założeniu przeszkadza przy chodzeniu, odczuwalne jest jej noszenie?

Prawidłowo założona klamra nie powinna w żaden sposób przeszkadzać nawet w pełnym bucie. Jednak jeżeli uprawiasz intensywnie sport lub nosisz w pracy obuwie BHP powinieneś powiedzieć o tym podologowi przed założeniem klamry. Jest to istotne i może mieć wpływ na stabilność klamry. W sytuacji, gdy klamra się odklei lub odpadnie należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu w którym była zakładana. Dla powodzenia terapii ważne jest by być stale w kontakcie z podologiem i chodzić regularnie na umówione wizyty kontrolne po założeniu klamry.

Jestem diabetykiem i mam problemy z krzepliwością krwi. Kosmetyczka odmówiła wykonania zabiegu pedicure, czy u Pani mogę się umówić na wizytę?

Jak najbardziej. Podolog ma doświadczenie i kompetencje do wykonywania zabiegów u osób chorych na cukrzycę.

Chcę usunąć odcisk. Ile czasu trwa rekonwalescencja po jego usunięciu?

Po usunięciu odcisku można od razu chodzić, rekonwalescencja nie jest wymagana. Nie musisz rezygnować ze swoich codziennych aktywności.